Hogyan NEM véd minket a szélvédő?
A szélvédő cseréjének ideje akkor jön el, mikor általában kőfelverődés következtében akkora sérülés keletkezik, amely már nem javítható illetve repedés alakul ki. Ilyen esetekben a szélvédő biztonsági funkciója csökken, s egy esetleges ütközésnél már nem látja el megfelelő mértékben az életvédelmi szerepét. De cserélni szükséges akkor is, ha a szélvédő és a karosszéria találkozásánál elenged a ragasztó. Hogy miért? Tudd meg cikkünkből!
Kevesen tudják, de a légzsák egy baleset során úgy véd az ütközéskor, hogy annak támasztékául a szélvédő szolgál.
Az autó ütközik, a légzsák kinyílik, a szélvédőnek feszül, az utas/sofőr arca a légzsákba csapódik. Mindez a másodperc töredéke alatt zajlik le.
2 tényező, ami csökkenti a védelmet
1. Repedt szélvédő
A szélvédő az autó azon elsődleges védelmi vonala, mely az egyén biztonságát szem előtt tartva, csökkenti a sérülés kockázatát. Ez az alkalmazott laminált technológiának köszönhető.
Mi ez a tehnológia?
Baleset esetén - ahogy azt fentebb említettem már - a kinyíló légzsák csak az üvegnek nekifeszülve tudja ellátni a feladatát. Így akadályozza meg, hogy az utas nekicsapódjon a műszerfalnak és komoly sérüléseket szenvedjen, esetleg kirepüljön a gépkocsiból. A szélvédő tehát csak akkor töltheti be a fentiekben említett, fontos biztonsági funkcióit, ha tökéletes állapotban van. A sérült, törött, repedt szélvédő ezért nem csak esztétikai probléma.
2. Szakszerűtlen beszerelés
- Korrodált karosszéria: ha a kaszni felületén rozsda jelenik meg, és nincs megfelelően kijavítva, a kialakult korrodált, porózus felületen nem tapad meg a ragasztó. Tehát a rozsda nem pusztán esztétikai problémát jelent. Persze a rozsda a szélvédőcserétől függetlenül is kialakulhat.
- Felületelőkészítés hiánya: ha rozsdás a kaszni, ha nem, a ragasztó helyén a karosszériát és az üvegen felületét is elő kell kezelni egy speciális tapadáselősegítő folyadékkal. Ha ez elmarad, a ragasztó nem tapad meg a felületen.
- Ragasztó hatóidejének figyelmen kívül hagyása: többféle ragasztó típus létezik. Átlag 2-4 óra száradási idővel rendelkeznek. Ennyi idő alatt húz meg, ez ideig nem javasolt a járművel közlekedni. A teljes keresztmetszebében azonban csak kb 24 óra alatt köt meg a ragasztó. Ezért ha a szélvédős azt mondja, hogy 3 óra múlva menj az autóért, akkor ne akard előbb elvinni!
Összegezve: a szélvédő nem esztétikai szempontok miatt van az autón! Komoly védelmi és merevítő funkciót tölt be. Ha sérült, repedt, mielőbb cserélni szükséges!